hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Hegyi Réka

VITTÉK A PÁLMÁT

[2004. Apr. 7.]

Bogdán Zsolt, Szalma Hajnalka és Senkálszky Endre is díjat kapott tegnap tavalyi teljesítményéért, illetve életművéért a Román Színházi Szövetségtől (UNITER).

A jelölések között annyi magyar alkotó neve szerepelt, hogy a díjkiosztó ünnepség házigazdája, Ion Caramitru színész, az UNITER elnöke viccesen meg is jegyezte: ő azt hitte, hogy a magyarok Erdélyt akarják, nem az összes UNITER-díjat.

A díjak sokfélesége, illetve az odaítélésüknek kritériumai a román színjátszás néhány fontos tendenciájáról tanúskodik: egyrészt meglepően sok elméleti szakembert (kritikust, színháztörténészt) jutalmaztak, másrészt a kortárs hazai drámairodalom népszerűsítőit részesítették elismerésben. A jelöléseket végző zsűri (Alice Georgescu, Magdalena Boiangiu és Mircea M. Morariu színikritikusok) elfogulatlanságát bizonyítja, hogy a jelölések között sok vidéki produkció és alkotó, ugyanakkor sok magyar nyelvű színház is szerepelt.

Nina Brumuşilă díszlettervező, Ion Cazaban és Natalia Stancu színházkritikusok, Emil Boroghină színész és Tudor Mărăscu rendező tegnap estig, az előzsűri ajánlásai közül választva a legjobb színésznek járó díjat a fiatal Faustus alakítójának, Bogdán Zsoltnak ítélték oda.

Mihai Măniuţiu a legjobb rendezőnek járó díjat vehette át. Az elismerésben részesített két előadás: Experimentul Iov – a Szebeni Radu Stanca Színház produkciója, és a Kolozsvári Állami Magyar Színházban színrevitt Doktor Faustus tragikus históriája, melyet a Kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján is többszörösen díjaztak, és a Színházkritikusok díjára is több szakember jelölte (lásd a Színház októberi számában).

nyina
Nyina szerepében Szalma Hajnalka
A debüt-díjat Szalma Hajnalkának adományozták, aki Nyinát alakítja a Sirály című előadásban (Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely, rendező Sorin Militaru).

Az est meglepetése, ugyanakkor legmeghatóbb pillanata az UNITER elnöke által adományozott különdíj átadása volt: Ion Caramitru a 90 éves Senkálszky Endre kolozsvári színész rendkívüli munkásságát, 67 színpadon töltött évét és szellemi frissességét ismerte el a díjjal. A művész rövid felszólalásban köszönte meg a díjat: egy háború elvesztése csak akkor bocsátható meg, ha el sem megyünk a csatára. De én elmentem! Hatvanhét évet töltöttem a színházért, a színpadért vívott nagy csatában. Örülök ezeknek az éveknek! Csak azt sajnálom, hogy nem vagyok még mindig 23 éves, mint a kezdetekkor. 90 éves vagyok, de ma is színpadon vagyok.

Hálát adok Istennek azért az egészségért és erőért, amit nekem adott, hogy azt a színészetért áldozzam. Köszönöm Önöknek ezt a nagy megtiszteltetést, és köszönönöm Önöknek is, akik részesei nagy örömömnek!

Senkálszky
Senkálszky Endre a Jaques vagy a behódolás c. kolozsvári előadásban
Az UNITER szenátusa Kiváló Művész-díjat adományozott Marcel Iureş színésznek, aki a független színházi modell megteremtője Teatrul Act nevű alkotóműhelyével.

Életműdíjat nyújtottak át Tamara Buciuceanu-Botez és Ovidiu Iuliu Moldovan színészeknek, Romulus Fenes díszlettervezőnek (aki többek között Harag György Hattyúdalá-nak, illetve a Marosvásárhelyen bemutatott Cseresznyéskert-nek volt díszlettervezője), David Esrig rendezőnek, valamint Alexandru Firescu és Constantin Gheorghiu színikritikusoknak.

Iosif Herţeat (aki több magyar előadás létrehozásában közreműködött) a színházi zeneszerzőknek járó díjat vehette át. A gyermekszínházakban kifejtett tevékenységéért Boris Petroff részesült különdíjban, bábszínházi munkásáágáért Cristian Pepino, a szórakoztató színház színvonalas műveléséért Horia Şerbănescu, cirkusz-művészetéért pedig Costache Creţu részesült különdíjban. A Rádió-színházban létrehozott előadásáért Gavriil Pinte rendezőt díjazták, aki az elmúlt évadokban Szatmárnémetiben és a Csíki Játékszínnél is rendezett magyar előadásokat.

Jacq
Jelenet a Jacques vagy a behódolás c. előadásból

UNITER dráma-pályázatának nyertese, Dumitru Crudu is tegnap este vehette át a Principesa Margareta a Romaniei Alapítvány által megítélt díjat. Ugyancsak a díjkiosztó gála keretében a Színikritikusok Nemzetközi Szövetségének román fiókszervezete (AICT) is számos díjat adott át: a "dramAcum" csoportnak, mely a Bukaresti Színház- és Filmművészeti Egyetem keretében működik, és tagjai fiatal rendezők (Andreea Valean, Gianina Carbunariu, Radu Apostol, Alexandru Berceanu), akik a kortárs román és külföldi drámaidrodalom népszrűsítését tűzték ki célul. Az AICT két érdem-díjat is odaítélt: egyiket Florica Ichim színházkritikusnak és Ionuţ Niculescu színháztörténésznek.

BZS faust
Bogdán Zsolt, a fiatal Faustus

A legjobb férfi mellékszereplőnek Tudor Chirilă bizonyult (Benvoliót alakította a bukaresti Teatrul de Comedie Vízkereszt-előadásában). A legjobb előadásnak járó díjat a bukaresti Bulandra színházban bemuatott Oblomov alkotóinak adták át (rendező: Alexandru Tocilescu).

A legjobb női alakításért Coca Bloost díjazták (Rash kisasszony Franz Xaver Kroetz darabjában – Teatrul Act, Bukarest), legjobb női mellékszereplő eljátszásáért pedig Adriana Trandafirt (Anya Aglaja Veteranyi A gyermek a forró puliszkába esett c. darabjában, Odeon Színház, Bukarest)

Legjobb díszlettervezőnek Dragos Buhagiar bizonyult, aki Tocilescu Oblomov-előadásának látványát tervezte. A legjobb színikritikus: Cristina Modreanu, az Adevărul Literar c. lap állandó munkatársa, több színházi tanulmány szerzője.


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License