hirdetés
szerkeszti: Hegyi Réka
partnereink

HAMLET

deszka & vászon

sztár
keresés    

* Hegyi Réka

VISSZA AZ ÉLVONALBA

A Puck Bábszínház évada

[2008. Jun. 16.]

Minden jel arra mutat, hogy a kolozsvári bábozás második Aranykorát éli.

A kolozsvári Puck Bábszínház múltját beragyogja egy legendás Aranykor, amikor sok nemzetközi és hazai elismerés koronázta a bábosok művészi teljesítményét. Talán enyhe túlzás ezekhez az évekhez hasonlítani a 2007/2008-as évadot, de minden jel arra mutat, hogy a kolozsvári bábszínházban elkezdődött egy felfele ívelő sikersorozat: kilenc bemutatót, fesztiválsikereket, külföldi turnékat és workshopokon való részvételt tud maga mögött a két tagozatos intézmény.

Mona Chirilă igazgató és a két irodalmi titkár sajtótájékoztatón is beszámolt a bemutatókról, a hazai, magyarországi, horvátországi és amerikai sikerekről, valamint a nyár elejére és őszre tervezett turnékról.

A varázsló és a holló - Puck Bábszínház, Kolozsvár
A varázsló és a holló

A sikersorozat már a múlt évad végén, a Pécsi Nemzetközi Felnőtt Bábfesztiválon elkezdődött, amikor a román társulat Vrăjitorul şi corbul (A varázsló és a holló) című darabja elnyerte a fesztivál megosztott nagydíját. A rangos kitüntetést a Pilzeni Bábszínházzal, pontosabban a Három testőr című előadás alkotóival osztották meg. A találkozás eredményeként a kolozsváriak előadása részt vesz a napokban zajló nemzetközi cseh bábfesztiválon, az idei Puck Nemzetközi Báb- és Marionettfesztiválon pedig minden bizonnyal fellépnek a pilzeniek is.

A Nagyszeben Európa Kulturális fővárosa rendezvénysorozat keretében az European House of Arts meghívta a kolozsvári Puck bábszínházat, hogy mutassa be előadásait és szervezzen nemzetközi workshopot a maszkos színjátszásról Mona Chirilă vezetésével. A sikeres műhelymunkát Horvátországban is megismételték és az ősz folyamán az Amerikai Egyesült Államokban szervezett vendégszereplés alkalmával is sorra kerül. Az arizonai Phoenix Egyetemmel egyébiránt szoros kapcsolatot alakított ki a bábszínház: a kolozsvári nyári egyetem, akinek egyik gazdája a bábszínház, vendégül látja az amerikai diákokat, a csereprogram részeként pedig a Puck művészei és a kolozsvári színisek is részt vehetnek az arizonai műhelyeken. A program nem valósulhat meg nyertes pályázatok nélkül, ezek közül a Román Kulturális Központ (ICR) hathatós támogatása a legjelentősebb a bábszínház számára, annál is inkább, hogy az illetékesek az egész országból csupán a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Puck pályázatát tartották támogatásra méltónak.

Búbocska - Kolozsvár, 2007
#i#Búbocska#/i#

A magyar társulat az utóbbi években kortárs szerzők bábszínpadra alkalmazott műveit mutatta be. A cél bizonyára az, hogy a mai nap legizgalmasabb problémáira reagálva az irodalom ne maradjon a könyvespolcon, hanem jusson el a legfiatalabb nézőkhöz is. A sorozat részeként Orbán János Dénes Búbocska című meseregényt alkalmazta színpadra, és Varga Ibolya rendezésében, Homonnai Varga András díszlet- és bábtervei alapján az évad elején mutatták be. Az évad végén Fodor Sándor népszerű Csipikéje került fel a plakátokra (jegyzi Varga Ibolya rendező és Ioana Olăhuţ bábtervező).

A Búbocska érdekessége, hogy hosszú évek óta az első olyan bábos produkció, amelynek két változatát mutatták be: a meseelemekre összpontosítót a gyermekeknek, a pajzán humorral és irodalomtörténeti utalásokkal, parafrázisokkal gazdagon fűszerezett verziót pedig a felnőtt közönségnek. Sajnálatos módon az esti előadások (a Nocturne sorozat) népszerűsítése hiányosra sikeredett, mert a bábszínháznak nem sikerült megszólítania és a kicsik számára kialakított nézőtérre becsalogatnia a fiatalokat. Pedig Kolozsváron a felnőtteknek szóló bábelőadásoknak is hagyománya, tündöklő múltja van, gondoljunk csak a közel százas sikerszériában játszott Karnyónéra és az Übü királyra, amit a kommunizmus legsötétebb éveiben sikerült bemutatni (mindkettő a néhai Kovács Idikó rendező nevéhez fűződik).

Csipike - Kolozsvár, 2008
#i#Csipike#/i#

A magyar társulat részt vett a Szatmárnémetiben szervezett Sorompók nélkül fesztiválon, június végén pedig a veszprémi Kabóciádé Családi Fesztiválon mutatkoznak be az Ördögverő jóbarátokkal és a Búbocskával.

A román társulat Eugene Ionesco Vicontele című darabjának bemutatójával kezdte az évadot. A bábszínház a Román Nemzeti Színházzal közös produkcióban hozta létre az musical-előadást, és sikerült megnyernie az ügyhöz a népszerű Ioan Gyuri Pascut, aki a címszerepet játszotta. Mona Chirilă rendezésének osztatlan sikere talán elsősorban a színésznek köszönhető.

A kiskakas két krajcárja - Puck Bábszínház, Kolozsvár
#i#A kiskakas két krajcárja#/i# (fotó: Páll-Gecse Ákos)

A Hófehérke bemutatója Decebal Marin rendezésében egybeesett a Puck Nemzetközi Báb- és Marionettfesztivállal. Az előadás érdeme, hogy a bábosok nem bújnak elő a paraván mögül, a mese szereplői kizárólag bábok. Úgy tűnik, lefele áldoz az a gyakran indokloatlanul alkalmazott, divatos irányzat, amelyben minden előadásban együtt szerepelt animátor és az életre keltett tárgy... Az előadást beválogatták az augusztusban sorra kerülő rangos zágrábi bábfesztiválra, a PIF-re. A bukaresti rendező tavalyi előadása pedig, a Kiskakas két krajcárja sikeresen szerepelt több hazai fesztiválon, díjazták Gyulafehérváron és Bukarestben is.

Az igazgatónő a Hófehérke kapcsán fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy míg ő vezeti ezt az intézményt, igyekszik megtartani bábos sajátosságait, és nem fogja szorgalmazni, hogy gyermekszínháznak vagy ifjúsági színháznak kereszteljék át.

A hatodik alkalommal megszervezett a Puck Nemzetközi Báb- és Marionettfesztivál 2007-ben az etnikai sokszínűség jegyében zajlott, tíz hazai és öt külföldi társulat huszonhat előadásával. A házigazda szerepét betöltő Puck Bábszínházat díjazták a fesztiválon bemutatott előadások sokszínűségéért, György László pedig alakítás-díjat nyert az Ördögverő jóbarátokban nyújtott teljesítményéért.

A bemutatók sora a román tagozat Jancsi és Juliskájával folytatódott, majd egy másik felnőtt-előadással, amit a Camera oglinzilor (A tükörszoba) címmel játszottak. Az ókori szövegekből és Francois Villon verseiből összeállított szövegkönyv a nő helyzetét tárgyalja, éppen ezért Mona Chirilă rendező tervezi, hogy jövő évadtól más címmel játsszák majd ugyanazt a produkciót.

A román tagozaton két gyermekeknek szóló előadást mutattak be a tavasz folyamán: a Vitéz szabólegényt Emilia Nechita rendezte, az Andersen-mese alapján átdolgozott Tăticuţul are întotdeauna dreptate ("Jól van, apjuk!") című produkciót pedig Robert Raponja, díszletét és bábterveit pedig Gaspare Nasuto jegyzi. Az utóbbi előadás előkésztése alkalmával a horvát rendező és az olasz tervező bábos workshopot tartott a Puck művészeinek. A szellemes bábos megoldásokat felvonultató előadás arra is lehetőséget teremt, hogy a külső szemlélő felmérje: bizony a román társulat színészei sokkal felkészültebbek és tehetségesebbek, mint magyar kollégáik.

Jól van, apjuk! - Puck Bábszínház, Kolozsvár
#i#Jól van, apjuk!#/i#

Bár legtöbb színház június közepén bezár, a Puck Bábszínház folyó évadában hátravan még két bemutató a Dănilă Prepeleac című Ion Creangă-mese Traian Savinescu rendezésében és Matei Vişniec Istoria comunismului povestită pentru bolnavii mintal (A kommunizmus története elmebetegeknek), amit Mona Chirilă rendezésében románul és angolul is bemutatnak. A nyár folyamán a dalmát tengerparton szervezett nemzetközi fesztiválon is fellép a társulat az Angajare de clown (Bohóc kerestetik) című előadással.

A tavaly nyáron nagy közönségsikere volt a Szépművészeti Múzeummal közösen szervezett Bábkiállításnak, ezért más kiállítandó tárgyakkal idén nyárra is terveznek hasonló kiállítást.

Bohóc kerestetik - Puck Bábszínház, Kolozsvár
#i#Bohóc kerestetik#/i# (fotó: Páll-Gecse Ákos)


Megosztás |

» Korábbi cikkek


Adatbázisunk folyamatosan bővül, az adatok még nem tükrözik a teljes valóságot.
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.
Érvényes XHTML    Érvényes CSS    Töltsd le a Firefox-ot    Creative Commons License