Darvay Nagy Adrienne
HATÁRON TÚLI MAGYAR SZÍNHÁZI ESTEK BUDAPESTEN
Nyolcadik évad - tavaszi idény
[2006. Feb. 3.]
Amiként a hírek között is olvasható, február 1-jén, a Kolozsvári Színház produkcióival kezdetét veszi a „Vendégségben Budapesten – Határon Túli Magyar Színházi Estek” tavaszi idénye. A művészeti szaktanácsadó ismerteti a nyolcadik évad műsorát.
Az Égtájak Iroda szervezésében lebonyolított sorozat három előadását nem véletlenül választottuk nyitánynak: nyolcadik évadunk második felében ugyanis színjátszásunk kiemelkedő dráma¬író-, rendező- és színészegyéniségeinek legújabb alkotásait, továbbá figyelemre méltó műhelymunkák legfrissebb eredményeit szeretnénk bemutatni a magyar fővárosban.
Mi lehetne e „tematikához” méltóbb indítás, mint - ahogy a választott mottóval is jelezni szerettem volna – legrégebbi és sokak számára egyik legkedvesebb, nemzetközileg elismert hivatásos társulatunk előadássorozata?!
Visky András műve legelső este, a Tanítványok témáján és tartalmán túlmenően, a kortárs magyar irodalom egyik legkiválóbb költőjének, próza-, illetve drámaíró dramaturgjának nem csupán alkotásai, de erkölcsi-emberi tartása is példaértékű – különösen a Caragiale-darab aktualitását alátámasztó, választások előtt álló Magyarországon.
Február 28-án szerettük volna Visky másik színen lévő, új darabját, A szökést bemutatni a magyar fővárosban. Annál is inkább, mert a főszerepeket olyan színészi nagyságok alakítják, mint a mindenütt csak méltatott Bogdán Zsolt, illetve B. Fülöp Erzsébet; nem beszélve arról, hogy szívesen ismertetjük meg az itteni közönséggel olyan fiatal tehetségek ígéretes pályájának első eredményeit, mint amilyen az utolsó éves egyetemi hallgató Patkó Éva.
A kiadott műsorban szerepel is ez az előadás, tudniillik a vásárhelyi színház vezetősége sajnos csak jóval a program lezárása után értesítette az Égtájak Irodát arról, hogy vendégművészüknek éppen ebben az időpontban lesz premiere Szebenben. (Bogdán ugyanis románul játssza a Tompa Gábor rendezte Ionesco: Rinocéroszok Jeanját.) A Thália műsorváltozása minden bizonnyal csalódást okoz mindazoknak, akik már jó ideje megváltották a jegyüket a várt darabra.
Ennél fogva február végén, illetve március első napján a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata mindössze két művészileg igencsak figyelemre méltó előadását mutathatja meg a budapesti közönségnek.
A vásárhelyiek 2003-as vendégjátékán már nagy sikert aratott itt a Párizsban élő román rendező, Alexandre Colpacci által színre vitt Két nő közt című alkotás. A most elsőként látható Negyedik nővér , azaz legutóbbi közös munkájuk valószínűleg hasonlóan kedvező fogadtatásban részesül, miként a Határon Túli Magyar Színházak XVII. Fesztiválján, ahonnan a vásárhelyi együttes ezért a produkcióért két színészi különdíjat (Bodolai Balázs és Darabont Mikold) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye díját vihette haza.
Másodikként Budapesten Csehov Cseresznyéskertjét mutatja be a társulat, Andreea Vulpe rendezésében. Glowacki tájainkon igen aktuális groteszkje nyilvánvalóan Csehovtól „ihletődött”, míg a fiatal román rendezőnő „lelki gyerekszobában” játszódó víziója hiába alapul az egyik legtöbbet játszott Csehov-színművön, a rendkívül sajátságos interpretáció minden hagyományt felrúg, és tavaly májusi bemutatója óta minduntalan szélsőséges véleményeket vált ki a nézőkből.
A két erdélyi társulat budapesti vendégjátékai között, február 25-én a Bárka Színházban megint egy különleges Csehov-értelmezés tekinthető meg a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház előadásában. A Három nővért Vidnyánszky Attila rendezte.
Április végén ismételten marosvásárhelyi vendégeket várunk a Tháliába: 27-én és 28-án a Színművészeti Egyetem Akadémiai Társulata, valamint Szentgyörgyi István Tagozata mutatkozik be. Előbbi A szecsuáni jólélek című Brecht-mű alapján készült Valahol Szecsuánban című adaptációval, amit a Magyarországon ugyancsak nagyon elismert, Jászai-díjas Barabás Olga állított színpadra; utóbbi Mayenburg A hideg gyermek című produkciójával, amelyet Béres Günther Attila vitt színre.
Szabadka izgalmas színpadi műhelye, a Kosztolányi Dezső Színház zárja a 2005/2006-os évadot: május 2-án Beckett Godot-ra várva című darabját adják elő (rendező: Urbán András), 3-án pedig Shakespeare III. Richárdját, amelynek rendezője, zeneszerzője és címszereplője Szloboda Tibor. A vajdasági vendégjátékkal egyúttal megemlékezünk Samuel Beckett születésének centenáriumáról, és William Shakespeare halálának 390. évfordulójáról is.
Remélhetőleg a budapesti közönség a köztes időben sem kell nélkülözze majd a „külhoni magyar társulatok” vendégjátékait, hiszen március közepén a tervezett Barangolás Székelyföldön – Határon túli régiók kulturális napjai keretében Hargita megye hivatásos színházai léphetnek fel a magyar fővárosban.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.