Hegyi Réka
PÉNZ NEM GOND
Interjú Balázs Attilával, a Temesvári Csiky Gergely Színház új igazgatójával
[2008. Jan. 25.]
A színészből lett igazgató bővíteni tervezi a társulatot és nem foglal állást a populáris vs. elit színház vitában. Azt nem tudni, hogy Frunză-t mikor hívja meg rendezni.
A beszélgetés bevezetőjében eláruljuk, hogy arra is kíváncsiak lettünk volna, hogy Victor Ioan Frunză rendező neve mikor és milyen formában jelenik majd meg a színház repertoárjában, ugyanis első rendezése a temesvári magyar társulatnál, a Lorenzaccio a Csíky Gergely tündöklése és bukása egyben: az előadást szakmai siker koronázta, ám a hosszú próbafolyamat szétzüllesztette a társulat felfele ívelő pályáját.
Több sikeres Frunză-produkció után A kommunizmus története elmebetegeknek egy másik válságidőszakot határoz meg: az előadás a tervezett időpontra nem készült el, felborítva a teljes évadot. A botrányos bemutató kis híján porrá zúzta a társulatot. Mivel Balázs Attila színészi pályáját meghatározza a Frunzával való együttműködés, sőt, hazai és magyarországi körökben sokan úgy ismerik, mint “Frunză kedvenc színészét”, joggal lehet számítani egy újabb együttműködésre a temesvári színház és a hírhedt román rendező között. A frissen kinevezett igazgató csak annyit árult el, hogy az idei évadban biztosan nem kerül sor erre.
Hegyi Réka: 2005 végén miért nem jelentkeztél a színház igazgatói székére kiírt pályázaton?
Balázs Attila: – Akkor nem is jelentkezhettem volna, ugyanis a kiírás feltétele volt, hogy csak menedzseri tapasztalattal lehet pályázni.
A vezetői tapasztalat nem volt kizáró jellegű feltétel ezúttal?
– Nem, nem volt kizáró jellegű. Kisebb tapasztalatokra azonban már tettem szert korábban, ugyanis részt vettem egy magánszínház menedzselésében. Vezetői tisztséget állami intézményben nem töltöttem be eddig, most tanulom. Mindenképpen előnyt jelent, hogy európai kultúrmenedzsmentből szereztem mesteri fokozatot a Temesvári Nyugati Egyetem Képzőművészet Karán.
A menedzseri szerződést aláírtad már? Mi foglaltatik benne a szerződésben?
– A szerződést 2007. december 1-én írtam alá közvetlenül a polgármesterrel, a színházat fenntartó intézmény vezetőjével. A szerződésben foglaltakat törvények szabályozzák, tehát benne vannak a jogaim és a kötelezettségeim, ugyanakkor tartalmazza a megbízásom idejét is, ami öt év. Nem sokban különbözik a hasonló igazgatói szerződésektől.
Követted a színház volt igazgatója, Szász Enikő és akkori vetélytársa, Szabó K. István pereit? Állást foglaltál a vitában?
– A köztük zajló pereskedést leginkább a sajtó hasábjain követtem. A színházban történtekről volt személyes véleményem és a társulat jövője is fontos volt számomra ugyanúgy, mint jelenleg, de ez egy jogi kérdés volt, amit a törvényszék döntött el.
Mikor döntötted el, hogy kipróbálod magad igazgatóként is?
– Amikor kiírták a pályázatot. Először úgy tűnt, mint egy jó szerep, egy kihívás, amiből végül életforma lett. Nem a vezetői pozíció vonzott, mivel nem voltak és nincsenek is ilyen ambícióim. Arra gondoltam, hogy ha a változtatás lehetősége az én kezembe kerülhet, akkor nem akarom elszalasztani. Színészként sikerült több fontos szerepet is eljátszanom, de a Hamlet után már nincsenek szerepálmaim. Új feladatra, új kihívásra vártam, így pályáztam.
Kik lesznek partnereid? Kinek a segítségére számítasz? Gondolok itt elsősorban az anyagi támogatásra, de nem csak.
– Anyagi támogatást a fenntartó polgármesteri hivatal és a különböző pályázatok mellett más forrásokból is kaphatunk, hiszen vannak olyan partnereink is, akik a civil vagy az üzleti szférában vannak jelen és hasonló az értékrendszerünk. Partnereim azok, akikkel közös nézeteket vallhatunk, valamilyen formában közösek a céljaink és fontos számunkra, hogy együttműködjünk. Ebbe a kategóriába beletartozhat a színház művésszemélyzete ugyanúgy, mint az adminisztratív személyzet, illetve a támogatók is.
Társulatbővítési tervek?
A társulatban szükség van új emberekre, így az amúgy is fiatal összetételű csapatot föl szeretném dúsítani. Ez természetesen nem csak azt jelenti, hogy nagyobb lesz a társulat létszáma, hanem azt is, hogy szeretnénk tehetséges fiataloknak lehetőséget biztosítani egy olyan csapatban, ahol fontosnak tartjuk a művészi fejlődést, a megfelelő alkotói folyamatot és a minőségi eredményt.
Van pénzkeret társulatbővítésre? A színház személyzeti struktúrája rugalmas, nincsenek korlátozva a posztok?
– Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy több üres poszt is van a színházban és pénzügyi szempontok sem korlátozzák a társulatbővítést.
Kik lesznek azok, akiket meghívottként foglalkoztatnál?
– A meghívottakról még korai lenne beszélni. Lehetne mondani több rendezőt is, akivel már felvettem a kapcsolatot és tárgyalásokat folytatunk, de most elsősorban a jelenlegi évadra koncentrálok, amit végig kell vinnünk. Az azonban biztos, hogy neves hazai és külföldi meghívottaink lesznek, akik a szakma elismert alkotói, és akik hozzá tudnak járulni a társulat építéséhez, fejlődéséhez is.
Neveket lehet már tudni?
– Mindent megfogok tenni azért, hogy évad végére már meglegyen a teljes repertoár, de amíg csak egyeztetések folynak, nincs értelme félinformációkat nyilvánossá tenni.
Annyit azért árulj el: Victor Ioan Frunza fog rendezni a társulatnál?
– A 2008/2009-es évadban Victor Ioan Frunza nem fog rendezni a Temesvári Magyar Színházban.
A színházterem átalakítása befejeződött Temesváron vagy még mindig az áldatlan “átmeneti állapot” uralkodik?
– Még nem fejeződött be, de konkrét ígéretet kaptunk arra, hogy hamarosan megtörténik. Temesvár polgármestere személyesen garantálta, hogy nemsokára folytatódnak a korábban elkezdett felújítási munkálatok. Első lépésként a színházterem teljes renoválására kerül sor. Az épület többi részének, a raktáraknak, az öltözőknek és a táraknak a felújítása ezt követően kezdődik el. Várhatóan évadkezdésre végeznek a nagyteremmel.
Műsorpolitika? Van elképzelésed róla, mivel lehet a régi színházlátogatókat visszacsalogatni, és hogyan lehet beédesgetni a mai fiatalokat a színház nézőterére?
– Repertoár színház vagyunk és ezt nem szabad elfelejtenünk, így a jövőben klasszikusokra, zenés darabokra, bábszínházi előadásokra és kortárs szerzők műveire egyaránt lehet számítani. A legfontosabb kritérium azonban mégis az, hogy minőségi produkciók szülessenek, hiszen egy színházról az előadásai beszélnek a leginkább. Azt szeretném, hogy mindenki érezze otthon magát a temesvári színházban: az alkotók és a nézők egyaránt.
Ehhez az első lépés a megfelelő infrastruktúra kiépítése. Tehát fontos, hogy a felújítási munkálatok befejeződjenek, legyen egy új és korszerű terem, legyenek meg a megfelelő munkafeltételek. Ezt követi a jó csapat. Temesvár végvárnak számít. Egyre kevesebb a magyar lakos. Fontos, hogy olyan színházi előadások szülessenek, amelyek egyetemes értéket képviselnek. A fiatalokat érdekeltté kell tenni abban, hogy közvetett és közvetlen módon egyaránt részt vállaljanak a színházban zajló tevékenységekben, ugyanakkor a társulatnak is részt kell vállalnia a diákok megmozdulásaiban és ez fontos szempont lesz számunkra.
Annak idején Szász Enikőtől is megkérdeztem, hogy a populáris színház vs. elit színház vitában melyik oldalon állna. Kíváncsi vagyok a te válaszodra is?
– Jó és rossz színház van. Én azt szeretném, hogy Temesváron jó és szakmailag kiemelkedő előadások szülessenek, amik ugyanúgy lehetnek népszerűek. A végső szót mindig a közönség mondja ki, így fontosnak tartom azt, hogy a néző, bármilyen réteghez is tartozik, szeresse az előadásokat, de ez nem azt jelenti, hogy le kell mondani a művészi színvonalról.
Az Interferenciák Fesztivál egyik beszélgetésén azt mondtad, hiszel a művészet igazságszolgáltató, morális funkciójában. Mi a színház morális szerepe ma?
– A fesztiválon azt nyilatkoztam, hogy bizonyos mértékben hiszek benne és ezt annak az előadásnak a kapcsán mondtam, amellyel Kolozsváron voltunk. A Koldusoperának valóban van morális töltete. A színház formálhatja a közönséget. Ezt hosszútávon fejti ki azzal, hogy milyen értékeket képvisel, ugyanakkor be is kell bizonyítania, hogy azokért ki is áll.
Hírek
- » Sepsiszentgyörgyön ünnepi előadás a boldogságkeresésről
- » Ács Alajosra emlékezik a szatmári Harag György Társulat
- » Diótörő karácsonykor a Magyar Operában: gyerekeknek a belépés díjtalan
- » Kolozsvári összefogás: 200 gyerek kap színházjegyet ajándékba
- » A 2012-es évet záró zenés szuperprodukciójára készül a Tompa Miklós Társulat
Cikkek
A Hamlet.ro tartalma a Creative Commons jogvédelmi elvei szerint használható fel.