Musca Szabolcs
„Nyelvi mélange” – beszélgetés szicíliai alkotókkal
Szín-Feszt mustra
Szabadság, 2008-11-24
Az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja
Egyazon alkotóműhely tagjai három nyelven beszéltek a szombat délelőtti közönségtalálkozón a kolozsvári Állami Magyar Színház emeleti előcsarnokában: a palermói Garibaldi Színház igazgatója franciául, ügyvezető igazgatója angolul, Giuseppe Massa író-rendező és színészei pedig olaszul. A „nyelvi mélange” – ahogyan Tompa Gábor nevezte, sokszor követhetetlen volt, nagyrészt azonban izgalmas beszélgetésnek lehettünk tanúi.
A szicíliai, palermói Teatro Garibaldi alkotóstábjával ismerkedhetett meg a közönség az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja keretében szombat délelőtt. A meglehetősen téli időjárás ellenére akadtak lelkes résztvevői a beszélgetésnek. A 19. század második felében alapított színház, az olasz szabadságharcos palermói látogatása után kapta a Garibaldi nevet. A hatvanas években bezárt intézmény, harminc év szünet után, 1996-ban nyitotta meg újra kapuit és azóta is a mediterrán város neves kulturális intézményeként működik, a bábszínház és az opera mellett. Matteo Bavera, a színház igazgatója beszélt a kis színészcsapattal rendelkező teátrum finanszírozási gondjairól (egyre szűkülő támogatási forrásokról) és a közönséggel való kapcsolatukról, amely Bavera megítélésében nem eléggé nyitott az új színházi formák befogadása iránt, inkább tradicionális színházat szeretnének látni. A műsorstruktúra ehhez mérten eléggé színes skálán mozog.
Az olasz társulat kolozsvári előadását (A szív belsejében) „elemezve”, Giuseppe Massa kiemelte, hogy számára az előadás központi problémája az emigráció kérdése, a saját kultúra és identitás megőrzésének kérdése egy olyan kapitalista világban, ahol a gazdasági hatások, érdekek nagy fontossággal bírnak. Az anarchizmus ebben a közegben egyszerre utópikus és megvalósítható filozófia. Az előadás bibliai utalásaira kérdezett rá Tompa Gábor. Kérdésére válaszolva Massa elmondta, hogy a háborúról, konfliktusokról szóló ótestamentumi szövegek és a krisztológia mélyen él a sziciliai köztudatban, minden szereplőnek valamilyen módon kapcsolata van az Istennel: a gyilkosoknak, az áldozatoknak és a nézőknek. Az előadás író-rendezőjének értelmezésében Laura, a történet fontos szereplője, a közönség része, aki kívülről éli meg a tragédiát, olyan szituációból, amelyből lehetetlen a kilépés, nem tehet semmit az áldozatok érdekében.
A produkció minimalista teréről beszélve, Mela Dell’Erba díszlet- és jelmeztervező elmondta, hogy erős és szimbolikus térben gondolkodtak, amelyben a határokat (lehatárolt tér) szerették volna kihangsúlyozni. Hallgatói kérdésre, hogy mi volt a szándék az előadás befejező jelenetével, Giuseppe Massa kiemelte: szerette volna megadni a nézőknek a „tisztaság” érzését és a történettel való azonosulás lehetőségét, ezért nem választott brutális és agresszív befejezést a történetnek.
Musca Szabolcs kritikái
- » Színházi tükrök
- » "Úgy döntöttem, hogy gazember leszek"
- » „Nyelvi mélange” – beszélgetés szicíliai alkotókkal
- » UP FEST: az Európai Színházi Unió 17. Fesztiválja
- » Ella – az utolsó kávé elkészítése
- » A tér, amely több, mint vizualitás
- » Shakespeare-t levesszürcsölés közben...
- » Előadás, társadalom, dialógus
- » Startvonalnál az Interferenciák Fesztivál
- » Arcok kompozícióban
- » Profán szentek passiója
- » Az ólomkatona
- » Az elidegenedés értéke [1]